5 sposobów na letnią majówkę pomimo deszczu

Cześć,
Szybka akcja, szybki wpisik. O czym? O planach na majówkę. Ten czas w roku to zwykle taki moment, gdy każdy chce już dostać przedsmak lata. Nawet jeśli jedziesz na majówkę w góry, to liczysz na słońce i jazdę po śniegu w boardszortach. Tym bardziej kiedy zostajesz w Polsce. Marzysz o rowerowych wycieczkach, spacerach nad wodą... a tymczasem prognoza pokazuje ochłodzenie i deszcz... bleh!


Widząc prognozę na najbliższe dni postanowiłam napisać ratunkowego posta. Mam dla Ciebie kilka sposobów na letnie aktywności, w których nie przeszkodzi Ci pogoda.

1. Surfing!


Surfing to co do zasady zdecydowanie letni sport. W Polsce, niezależnie od pogody nie ma do niego wielu okazji. Ale na szczęście dla nas od pewnego czasu mamy bardzo fajną namiastkę surfingu pod dachem. Na ten moment dostępne są dwie sztuczne fale. Jedną z nich testowaliśmy z Andrzejem w Wodnym Parku w Tychach. Druga znajduje się w Świnoujściu.

Linki do informacji o falach:

Jazda na takiej fali, nie jest oczywiście tym samym co spędzenie dnia z deską na falach oceanu. Jest to jednak i tak świetna zabawa, rewelacyjny trening równowagi i miła alternatywa dla sportów wodnych, gdy pogoda nie pozwala wyjść na dwór.


2. Deskorolka i inne skateparkowe zabawy

Gdy na dworze jest cieplutko i słonecznie jazda na rowerze, deskorolce, wrotkach czy rolkach po parku to totalny sztosik. Poza zabawą jest to fajny sposób na przemieszczanie się i trening na świeżym powietrzu. Deszcz i przenikliwe zimno zdecydowanie odbierają przyjemność z takiej aktywności. 

Jakie mamy alternatywy? Cóż, jeśli lubisz po prostu robić kilometry, możesz pojeździć na trenażerze na siłowni. Jednak dla mnie bardziej od kilometrów liczy się dobra zabawa. Dlatego cieszy mnie istnienie zadaszonych miejscówek, w których można pojeździć.


Jednym z najlepszych takich miejsc w Polsce, jeśli nie najlepszym jest AvePark. To bardzo duży zadaszony skatepark. Możesz tam pojeździć na rowerze (bmx/mtb), deskorolce, rolkach/wrotkach lub na hulajnodze. Wizyta na AveParku to też fajna szansa na trening z instruktorem lub po prostu wymianę doświadczeń z lepszymi zawodnikami. A może wykorzystać tę okazję do pierwszych prób z nowym sportem.


Moim ulubionym miejscem na jazdę na deskorolce pod dachem jest w tej chwili fala do jazdy na Surf Skate czyli Wola Fun Park. To taki mini skatepark, ukształtowany w sposób pozwalający trenować jazdę i pompowanie po falkach i zakręty. Dla mnie ważne jest tutaj to, że fala pokryta jest gładkim materiałem. Dzięki temu nie ma obaw o obtarcia, gdy upadniesz. Mi to miejsce pozwoliło na to by poczuć się pewniej i stabilniej na deskorolce. Surf Skate to też fajny sposób na trenowanie pamięci mięśniowej przed surfingiem. Zakręty na deskorolce wykonuje się tu bardzo podobnie, jak te na fali.


Linki do skateparków:

3. Skoki spadochronowe

Tak, to właśnie mój plan na majówkę. Tu pogoda jest kluczowa. Czasem nawet w słoneczny dzień wiatr nie pozwala na skoki. Jeśli nie jesteś jeszcze skoczkiem, majówkowy skok w tandemie to też fajna opcja, by dać sobie takiego energetycznego, adrenalinowego kopniaka na letni sezon. Aaaale pogoda może pokrzyżować ten plan. Nieco mniej ekstremalna, ale również niesamowicie przyjemna opcja na brzydką pogodę to latanie w tunelu.

W tej chwili mamy w Polsce kilka takich tuneli. W Warszawie i Katowicach znajdziecie Flyspot, Kolejne tunele znajdują się we Wrocławiu i Lesznie.

Dla mnie latanie w tunelu jest treningiem przygotowującym do skoku. Dla Ciebie jednak może to być fantastyczna przygoda sama w sobie.


Linki do stron tuneli w Polsce:

4. Nurkowanie

Choć profesjonaliści nurkują nawet pod lodem. Dla większości ludzi nurkowanie jest letnią i wakacyjną aktywnością. Tak jest też dla mnie i Andrzeja. Żadne z nas nie lubi zbytnio zimnej wody. W Polsce nawet w słoneczną majówkę woda na zewnątrz ma raczej niską temperaturę. Na szczęście można tez ponurkować w basenie.


W Aquadromie w Rudzie śląskiej znajdziecie, na tą chwilę jedyną w Polsce, tubę do treningu nurkowania. Możecie tam zejść na głębokość aż 7 metrów. W tej chwili w Aquadromie działa Diving Academy - szkółka, z która możecie przejść wstępne szkolenie z nurkowania ze sprzętem nurkowym.


Jeśli preferujesz nurkowanie bez butli, możesz wybrać freediving. My poznawaliśmy ten sport z Agatą Bogusz, rekordzistką Polski w tym sporcie. Pomimo nieco mniejszej głębokości (choć nadal jest to aż 5 metrów) na pierwsze spotkanie z freedivingiem idealnie nadaje się nowe centrum sportowe w Łodzi - Zatoka Sportu.

Po takich treningach już tylko mały krok d nurkowania z rybkami na pięknej rafie.

Linki dotyczące nurkowania na basenach:

5. Wspinaczka

Wspinaczka to wspaniały sport, rewelacyjny relaks i jednocześnie ogólnorozwojowy trening całego ciała. W odpowiedniej pogodzie jest to też świetny sposób na obcowanie z pięknymi krajobrazami i przyrodą. Niestety deszcz i temperatura mogą znacząco pokrzyżować wspinaczkowe plany.


Na szczęście większość polskich miast ma zadaszone ścianki wspinaczkowe, gdzie możesz nie tylko postawić pierwsze kroki na ściance, ale też potrenować bardziej zaawansowane techniki.

My mamy swoje dwie ulubione ścianki w Warszawie.

Pierwsza to wielkie i bardzo profesjonalne centrum wspinaczkowe Murall. Tam znajdziecie ogromną salę z drogami do wspinaczki z asekuracją, wielką halę do boulderingu - wspinaczki na niskie wysokości, bez asekuracji, a także FunClimb, zabawowe ścianki dla dzieci.


Drugą opcją w Warszawie jest Makak. Znajdziecie tam najwyższe w Polsce ścianki i drogi odtwarzające trudne naturalne tereny.

Także w Zatcoe Sportu, o której wspominałam wyżej, znajdziecie bardzo fajną wysoką ścianę. Możecie też w komentarzach dopisać swoje ulubione miejsca do wspinaczki. Jest ich w Polsce naprawdę dużo.

Linki do wymienionych ścianek:

No to jakie masz plany na majówkę? Zmarzniesz w deszczu w plenerze, czy może wypróbujesz, którąś z moich propozycji? A może masz inne fajne pomysły na bunt wobec pogody? Wpisz je w komentarzu, chętnie sama je sprawdzę.

Paaa

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty