NAJLEPSZY PARK TRAMPOLIN - dokąd warto się wybrać?

Parki trampolin rozmnożyły się na świecie, jak grzyby po deszczu. Czy jest różnica pomiędzy poszczególnymi parkami? Do którego z nich my wybieramy się najchętniej, a gdzie Ty powinieneś się wybrać? Pewnie wiecie, że mamy w tej dziedzinie sporo doświadczenia. Odwiedziliśmy sporo parków w Polsce, ale też te za granicą. Który jest najlepszy?

Za takie nowinki, jak ta w tle - ścianki do przeskakiwania i ćwiczenia parcour w Saltosie - dajemy dodatkowe punkty
Zacznę od odrobiny historii. Jeszcze w 2014 roku w Polsce był w zasadzie jeden park godny uwagi - JumpCity w Gdyni. Andrzej pracował w tym parku przez kilka lat. W międzyczasie pojawił się jeszcze park w Słupsku, a następnie Hangar646 na Gocławiu. Te 3 parki - zanim jeszcze ten szał opanował Polskę, zostały porównane w naszych filmach. Już po tych pierwszych filmach możecie zauważyć, jak oceniamy parki trampolin. Wprost mówimy tam, jakie znaczenie mają dla nas te miejsca - są to po prostu miejsca do treningu.Parki trampolin rozwinęły się jako połączenie sal gimnastycznych do treningu akrobatyki i trampolinek dla dzieciaków. Prawdę mówiąc bardzo widać naszym zdaniem, która z tych inspiracji była ważniejsza dla każdego parku.

Jak my oceniamy parki, które odwiedzamy? Przede wszystkim patrzymy na ogólne wrażenie, jakie robi park. Patrzymy, czy wszystkie niebezpieczne kanty są zabezpieczone wysłonami, czy na środku areny nie stoi niebezpieczny słup (hale, gdzie budowane są parki mają różne konstrukcje). Patrzymy na wielkość parku i na strefy, które w nim się znajdują. To są takie podstawy. Większość parków nie różni się pod tym względem. Zazwyczaj znajdziecie w parkach: Arenę czarnych trampolin, strefę dodge ball, basen z gąbkami lub poduchę do ćwiczenia skoków. W tej chwili praktycznie każdy park ma choć jedną trampolinę sportową - czyli taką, która pozwala już trenować poważniejsze triki. Różnice pojawiają się pod względem tego, jak wyglądają te standardowe strefy, oraz pod względem dodatków ponad standard.

Trampbike - to jeden ze sprzętów, które pozwalają na bezpieczniejsze trenowanie sztuczek, które później
przenosimy do naturalnego środowiska, np. na bikepark
W tych standardowo pojawiających się strefach zwracamy uwagę, czy są one zorganizowane rzeczywiście jak należy. Zdarzyło nam się odwiedzić np. park, gdzie basen z gąbkami miał twardą podłogę i bardzo mało gąbek. Cóż, niezbyt to było przyjemne - tak było w Słupsku, od czasu naszej wizyty prawdopodobnie ta sytuacja poprawiła się. Podobnie nieprzyjemne były też gąbki w Wietnamskiej JumpArenie. Patrzymy też, czy nie ma jakichś wyraźnie niebezpiecznych elementów, w które może wpaść rozpędzone dziecko.

To, czego zawsze szukamy, to jednak dodatki. Po pierwsze zawsze doceniamy elementy, które zostały zaadaptowane z sal gimnastycznych. Np. zawsze dobrze jest widzieć airtrack i spring floor. My sami nie mamy za bardzo umiejętności, żeby w pełni z nich korzystać, ale obecność tych elementow bardzo doceniamy. Ważne jest dla nas wspieranie osób, od samego początku, które trenują. Te elementy pozwalają im rozwijać swoje umiejętności, a nie tylko dobrze bawić się na trampolinkach. Dla dzieciaków obecność gimnastycznego sprzętu i trenerzy, którzy znają się na nim, dają szansę żeby zakochać się w takich treningach. Może to być gimnastyka, może ticking a może parcour.

Dla mnie i Andrzeja konkretnie ważne jest żeby dostępny był sprzęt pozwalający rozwijać umiejętności w naszych ulubionych sportach - snowboarding, rowery, wakeboard. Dlatego też szukamy zawsze trampoard'u, trickboard'u, trampbike'a. Takie sprzety pozwalają ćwiczyć równowagę i rotację na trampolinach, zanim wyjdziecie na stok.

Jeśli park trampolin ma dodatkowe strefy pozwalające na trening oceniamy go jeszcze wyżej. Dlatego właśnie my najbardziej jaramy się parkami, które obejmują takie atrakcje, jak rampy do skoków, skateparki itp.

Który park trampolin jest więc najlepszy?

Napisałam wyżej, co jest dla nas ważne, więc wierzę, że zrozumiecie taką ocenę.

- w Polsce wygrywa Hangar646 na Gocławiu. Ten park bardzo zmienił się od naszego pierwszego testu. Rozwinął się w niesamowite miejsce do treningów bardzo różnych sportów, a mały skatepark pod rampami, to po prostu wisienka na torcie. Jest też strefa street work out, a przy tym nie brakuje standardowych atrakcji dla maluchów.

Pomiędzy skakaniem na Hangarze można np. poćwiczyć na strefie street workout

- w całościowej klasyfikacji wygrywa u nas Freestyle Academy. To miejsce znacznie wykracza poza pojęcie parku trampolin. Oczywiście jest miejsce, gdzie dzieciaki mogą poskakać i dobrze się bawić. Jest nawet specjalna strefa dla maluchów i specjalnie dedykowany im czas na parku. Cały obiekt ma jednak do zaoferowania szczególnie dużo dla sportowców, w tym przede wszystkim rampy pokryte SnowFlexem.


Czy akurat na tych parkach będą najlepiej bawić się dzieciaki na urodzinach, wycieczkach itp? Hmm, pewnie nie koniecznie ;) Szczególnie Freestyle Academy to ewidentnie miejsce dla zajawkowiczów wszelkich rozmiarów. My w naszych wizytach i obserwując gości parków zauważyliśmy, że dla młodszych gości liczą się przede wszystkim czarne trampoliny i basen z gąbkami. Popularne są też tory "ninja worrior". W większości z miejsc, które odwiedziliśmy znajdą się atrakcje dla dzieci. Jeśli jednak szukasz dla siebie nie tylko zabawy, ale też dobrego technicznego treningu i chcesz rozwijać swoje umiejętności akrobatyczne, warto zwrócić uwagę na ten element naszych filmów.

My na pewno odwiedzimy jeszcze inne parki trampolin w Polsce. Jeśli jednak masz pytania co do tych, które już testowaliśmy, pisz koniecznie w komentarzach. 

Komentarze

 1. Zuza a testowaliscie już GoJump we Wrocławiu. Oglądam wasze filmy na YouTube ale nie pamiętam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie byliśmy jeszcze niestety w GoJump we Wrocławiu ani w Krakowie

   Usuń
  2. Ja w majówkę byłam we Wrocławiu i GoJump jest super jest arena główna i do zbijaka.Są dwie poduszki i basen z gąbkami. Jest też taka fajna zjężdżalnia na pontonach. A i polecam też Aquapark we Wrocławiu równie fajny.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty