Ile kosztuje podróż po Azji? Część druga

Po Wietnamie pora na koszty podróżowania po Kambodży. Chociaż te kraje leżą bardzo blisko  siebie, kwoty, jakie zapłacimy za wszystko oraz standard, jaki otrzymamy w zamian może się znacząco różnić. Inna jest też relacja jakości do ceny. Moim zdaniem zdecydowanie na korzyść Kambodży, choć na pewno nie w każdej kwestii. No i oczywiście waluta. Jakiej waluty używa się w Kambodży? 

Dolarów Amerykańskich. Tak ustalane są ceny, takie pieniądze wypłacają bankomaty. Lokalne Riele, w zasadzie wychodzą z użycia. Warto o tym wiedzieć, żeby nie być zaskoczonym na miejscu. Rielami można płacić, ale wszyscy wolą USD.


Nasze doświadczenie w podróżowaniu po tej części świata, gdy trafiliśmy do Kambodży, było jeszcze znikome. Spędziliśmy tu tylko 2 tygodnie i nie podróżowaliśmy po kraju poza Siem Reap i Phnom Penh. Dlatego nie chciała bym stawiać się tu na stanowisku autorytetu. Opiszę więc tylko według swojej wiedzy, ile nas kosztował pobyt w tym kraju. Jakie spotkaliśmy ceny hoteli, jedzenia, transportu i dodatkowych atrakcji.

Kambodża

1. Noclegi

Tu nocowaliśmy w 2 głównych miastach - Siem Reap i Phnom Penh oraz w motelu pod Phnom Penh.

W Siem Reap testowaliśmy 3 hotele:
1. Ciekawą villę/hotel 4* (Chez Moi Residence & Spa) z pięknym basenem, pokojami o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych, ale... nieco trącącą myszką (tj. lekko nieodnowioną) to była świetna okazja. Można tam nocować za 80-120 zł za dobę. Za ten standard bardzo polecamy.
2. Następnie przenieśliśmy się do hoteliku/hosteliku (Day Day Inn). Mały pokoik, łazienka wyglądała jak w więzieniu, ale pościel czysta, do tego mały basen dla ochłody - 50 zł za noc.
3. Po spotkaniach z wielkim jak mysz karaluchem znaleźliśmy kolejną perełkę. za 60 pln za dobę (ze śniadaniami) spaliśmy w pięknym kolonialnym pensjonacie, z basenem... który aktualnie był w trakcie renowacji (Champey Villa). Kambodżę uznajemy za nasz sukces pod względem znajdowania takich okazji. Normalne ceny w Siem Reap za podobny standard były ok. 2 razy wyższe. Ale i tak tam, nawet za niewielką cenę możecie zawsze spodziewać się basenu i stylowego budynku. 
4. Dalej - motel pod Phnom Penh - pokój bez okna, z wiatrakiem lub klimatyzatorem, ale bez powłoczki na kołdrze - 10 USD za dobę. 

Basen w przypadku hoteli i hosteli jest raczej standardem niż dodatkowym luksusem
5. W Phnom Penh trudniej było o coś taniego i dobrego. Szarpnęliśmy się znów na 4* hotel za ok 120 zł za dobę (. Znów okazja i kilka mankamentów hotelu, na które musieliśmy przymknąć oko ze względu na niską cenę i na to, że ogólnie nie ma się co czepiać bez sensu ;) Hotel był w centrum miasta, miał piękny basen i dobre śniadania. i całościowo był stylowy, choć znów, trochę stary.

Ceny noclegów wychodzą więc na 40 - 150 zł za dobę. Myślę, że można to uśrednić do 100 zł dla osób o rozsądnych wymaganiach.

2. Jedzenie

Spokojnie można najeść się tu za 2,5 - 3 USD (ok 10 zł) od osoby. W bardzo dobrej sieci restauracji w Siem Reap dania obiadowe kosztowały ok 6-8 USD. Najlepiej zamawiać w dużych grupach. Spora uczta razem z napojami w grupie 4+ osób to koszt ok 2,5 usd od osoby razem z napojami.

Alkohole: tanio! Piwo - zwykle 0,5 - 1 USD, koktajle w Siem Reap - 1,5-2 USD

3. Transport

Dostępne środki transportu w Kambodży różnią się od tych w Wietnamie. Przede wszystkim w Kambodży obcokrajowcy nie mogą legalnie wypożyczyć skutera (mogą dopiero jeśli zostają na dłużej). Lokalnie możecie więc jeździć:


- tuk tukiem 2-5 USD po mieście. ok 16-18 USD za pętlę po Angkor
- rowerem 4-6 USD
- e-bikiem 10 USD za dzień, do wieczora (niestety nie polecamy, skuterki mają mały zasięg, jeśli przekroczysz 20 km/h zasięg spada jeszcze bardziej)

Tuk tuk uchodzi za rewelacyjny i tani środek transportu. W mojej ocenie prawda jest jednak taka, że na koniec dnia ich koszty sumują się całkiem wysoko. Na pewno wyżej niż np. wynajem skutera w Wietnamie. W Siem Reap każda trasa tuk tukiem to co najmniej 2 USD. Takich tras robi się naprawdę sporo. wystarczy mieszkać dalej niż 1,5 km od centrum i stawka rośnie do 3-5 USD
Dalsze podróże najlepiej realizować autokarami. Transport z Siem Reap do Phnom Penh kosztuje ok 8-10 USD.

Była to odmiana od samolotów i autokarów, ale raczej nie warta ceny
Dodatkowo my wybraliśmy się z Phnom Penh do Wietnamu (do Chau Doc) łodzią. Taki rejs kosztował po 25 USD od osoby. Następnie musieliśmy jeszcze dojechać autokarem do Sajgonu (10 USD). Przyznam, że w naszej ocenie nie było to warte swojej ceny, bo Mekong był interesujący tylko w końcówce rejsu.

4. Dodatkowe atrakcje

W Kambodży skorzystaliśmy z 3 dodatkowych atrakcji. Naszym podstawowym celem było przeżyć tu tour na motocyklach enduro. Tutaj ceny zależą od długości touru. jednodniowa wycieczka to koszt 150 USD od osoby. Naszym zdaniem zdecydowanie warta swojej ceny. Więcej opcji możecie znaleźć na stronie Cambodia Trails.

Drugą atrakcją był park linowy, głównie zip line'y. Bawiliśmy się świetnie, ale cena: 59 USD za niepełną trasę lub 100 USD za pełną (w tym transfer z i do hotelu oraz lunch) naszym zdaniem jest sporą przesadą. 100 USD to prawie 400 zł (sic!).

Ale przyjeżdżając tu, większość osób nastawia się jednak na wizytę w świątyniach. Kompleks Angkor zdecydowanie warto odwiedzić. Nam wystarczył jeden dzień - 37 USD. Jeśli chcecie spędzić tam więcej czasu możecie wybrać bilet trzydniowy - 62 USD (do wykorzystania przez 10 dni) lub tygodniowy - 72 USD (do wykorzystania w ciągu miesiąca). Pamiętajcie jednak, że do tej ceny zawsze będziecie musieli doliczyć środek transportu. Zwiedzanie Angkor, to trasa ok 40 km dziennie. 

To było chyba najbardziej "autentyczne" doświadczenie podczas całej podróży 

Kambodża była jednym z bardziej dostępnych cenowo, ale też kulturowo miejsc. Jedną z najlepszych atrakcji, którą tu przeżyliśmy, mieliśmy w pełni za darmo. Właściciel Cambodia Trails zaprosił nas na wyścig motocross. Spędziliśmy cały dzień na lokalnym torze. Poza wyścigiem motocykli zobaczyliśmy wyścigi konne na torze obok. Wszystko w niesamowitej atmosferze pokazało nam, jak wiele wspólnego mają ludzie z totalnie różnych krajów. Na wyścigu spotkaliśmy osoby urodzone w Kambodży, osoby, które zamieszkały tu kilka lat temu i tych którzy wpadli na kilka tygodni.

Znów porwę się na przykładowe szacunkowe podsumowanie możliwych kosztów przez miesiąc w Kambodży:

1. Samolot do Phnom Penh od ok 2500 zł za osobę x 2 soby = 5000 zł
2. Nocleg bez przesady w żadną stronę: średnio 100 zł za dobę x 30 dni = 3000 zł
3. Zmiana lokalizacji co tydzień: średnio 50 zł za osobę za bilet (samolot lub autokar) x 2 osoby x 3 = 300 zł, średnia trasa tuk tukiem 3 razy dziennie przez 20 dni = ok 410 zł
4. Jedzenie: średnio 15 zł za posiłek x 2 osoby x 2 posiłki dziennie x 30 dni = 1800 zł
5. Dodatkowe atrakcje: 3 dniowy bilet do Angkor x 2 osoby + 3 dni tuk tuka = ok 610 zł, jednodniowy tour motocyklowy: ok 500 zł x 2 osoby = 1000 zł, pół kursu na zip line'ach x 2 osoby: 410 zł

ŁĄCZNIE:  12.530 zł

To tyle w Kambodży. My niestety nie zjeździliśmy pozostałych części kraju. W miesiąc spokojnie możecie odwiedzić też wybrzeże i wyspy, które podobno są piękne. Przykładową kalkulację, dla spójności podałam dla 1 miesiąca, ale na Siem Reap i Phnom Penh zdecydowanie nie potrzeba aż tak długiego czasu.

Jak zwykle zachęcam Was do zadawania pytań - jeśli znam odpowiedź, chętnie na nie odpowiem. W następnym poście rozliczę... a z resztą dowiecie się w następnym wpisie 😎Komentarze

Popularne posty